(بلو-ری ) Blu ray چیست ؟

نام بلو-ری از تکنولوژی لیزر آبی (از نوع بنفش) مشتق شده است که برای خواندن و نوشتن این نوع دیسک ها استفاده می شود. به دلیل طول موج کوتاه(۴۰۵ نانومتر)، ظرفیت ذخیره اطلاعات بلو-ری بیشتر از DVD ( لیزر با نورقرمز و طول موج ۶۵۰ نانومتر ) است. یک دیسک بلو-ری دو لایه، می تواند ۵۰گیگابایت ذخیره کند که شش بار بیشتر از ظرفیت یک دی وی دو لایه است.
در آوریل سال ۲۰۰۸ بیشتر از ۳۵۰ عنوان دیسک بلو-ری در آمریکا و بیش از۲۵۰ عنوان نیز در ژاپن منتشر شد. در طی رقابت دیسک های نوری با کیفیتبالا، بلو-ری در حال رقابت با HD DVD بود و در فوریه سال ۲۰۰۸ ، زمانیکهشرکت توشیبا – تولید کننده اصلی HD DVD- اعلام کرد که این دیسک بعد از اینتوسعه نخواهد یافت، بلو-ری برنده و پیشتاز دیسک های با کیفیت بالا شد.
در ابتدا به دلیل اینکه لایه ذخیرهاطلاعات در این دیسک، در مقایسه با دی وی دی، به لایه رویی نزدیک تر بود،در برابر خش آسیب پذیر تر مینمود و با لایه ی کارتریج محافظت می شد. امابا پیشرفت دانش پلیمر، وجود این لایه ضرورتی نداشت.

نرم افزار جاوا نیز در توسعه بلو-ری نقش دارد نسخه بلو-ری جاوا به نامBD-J، در افزودن منوها و امکانات بیشتر در بخشهایی مانند زیرنویسها، دراین تولید مشارکت داشته است.
کدگذاری ناحیه ای
بعضی از این دیسکها ممکن است رمزگذاری شوند. همانند اصول رمزگذاریناحیه ای برای دی وی دی، بسته به منطقه ای که بلو-ری در آن پخش می شود،رمزگذاری شده و فقط در ناحیه مشخص شده قابل اجرا هستند. هدف این اقدام،رعایت حقوق شرکت های فیلم سازی برای قیمت گذاری و نوع محتواست. بعضی ازدیسکها نیز بدون کد تولید می شوند و در همه جا قابل اجرا خواهند بود.
در سال ۲۰۰۸ دو سوم بلو-ری های تولید شده بدون محدودیت منطقه ای بودند.
بلو-ری های اولیه، قابلیت پخش دی وی دی را داشتند اما سی دی بر رویآنها اجرا نمی شد. بعدها تمام گرداننده های دیسک بلو-ری قابلیت پخش دی ویدی و یا سی دی را پیدا کردند.
با اینکه ویژگی های بلو-ری مشخص و نهایی شده اند، اما مهندسین همچناندر حال توسعه آن هستند. بلو-ری بت چهار لایه و ۱۰۰ گیگابایت فضا، شش لایهو ۲۰۰ گیگا بایت فضا، دیسک هایی هستند که کار بر روی آنها شروع شده و درحال تحقیقات و پیشرفت است. توسعه لایه ها حتی تا ۱۰ لایه اما با ۲۵۰ گیگنیز مطرح شده، اما مشکل تولید آن، پایین بودن تکنولوژی دیسک خوان هایامروزی عنوان شده.
مینی بلو-ری
مینی بلو-ری با ابعاد ۸ سانتیمتری قابلیت ذخیره ۷٫۵ گیگابایت فضا برروی خود را داراست و مشابه مینی دی وی دی است. در حالت عادی یک دیسکبلو-ری تنها یک بار قابلیت نوشته شدن را دارد. اما با تولید BD-RE پاککردن و دوباره نوشتن بر روی دیسک نیز امکان پذیر شد.

/ 0 نظر / 48 بازدید