فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات - عمومی

 
ساعت ۳:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱۱/٧  کلمات کلیدی:

1- استفاده مشترک از منابع:
استفاده مشترک از یک منبع اطلاعاتی یا امکانات جانبی رایانه، بدون توجه به محل جغرافیایی هریک از منابع را استفاده از منابع مشترک گویند.
2- کاهش هزینه:
متمرکز نمودن منابع و استفاده مشترک از آنها وپرهیز از پخش آنها در واحدهای مختلف واستفاده اختصاصی هر کاربر در یک سازمان کاهش هزینه را در پی خواهد داشت .
3- قابلیت اطمینان:
این ویژگی در شبکه‌ها بوجود سرویس‌دهنده‌های پشتیبان در شبکه اشاره می‌کند، یعنی به این معنا که می‌توان از منابع گوناگون اطلاعاتی و سیستم‌ها در شبکه نسخه‌های دوم وپشتیبان تهیه کرد و در صورت عدم دسترسی به یک از منابع اطلاعاتی در شبکه " بعلت از کارافتادن سیستم " از نسخه‌های پشتیبان استفاده کرد.
پشتیبان از سرویس‌دهنده‌ها در شبکه کارآیی، فعالیت وآمادگی دایمی سیستم را افزایش می‌دهد.
4- کاهش زمان :
یکی دیگر از اهداف ایجاد شبکه‌های رایانه‌ای ، ایجاد ارتباط قوی بین کاربران از راه دور است ؛ یعنی بدون محدودیت جغرافیایی تبادل اطلاعات وجود داشته باشد. به این ترتیب زمان تبادل اطلاعات و استفاده از منابع خود بخود کاهش می‌یابد.
5- قابلیت توسعه :
یک شبکه محلی می‌تواند بدون تغییر در ساختار سیستم توسعه یابد و تبدیل به یک شبکه بزرگتر شود. در اینجا هزینه توسعه سیستم هزینه امکانات وتجهیزات مورد نیاز برای گسترش شبکه مدنظر است.
6- ارتباطات:
کاربران می‌توانند از طریق نوآوریهای موجود مانند پست الکترونیکی ویا دیگر سیستم‌های اطلاع رسانی پیغام‌هایشان را مبادله کنند؛ حتی امکان انتقال فایل نیز وجود دارد".
در طراحی شبکه مواردی که قبل از راه اندازی شبکه باید مدنظر قرار گیرد شامل موارد زیر هستند:

  • اندازه سازمان
  • سطح امنیت
  • نوع فعالیت
  • سطح مدیریت
  • مقدار ترافیک
  • بودجه