فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات - عمومی

 
ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢۱  کلمات کلیدی: زندگی ، شطرنج

آیا تا بحال فکر کرده ایدکه :

زندگی مثل شطرنج میمونه  ، اگه بازی بلد نباشی همه می خوان یادت بدن ولی اگه خوب بازی کنی همه می خوان شکستت بدن . !!!؟؟؟

                     عجب دنیائیه وعجب آدمهائی هستیم ما 


 
کنفرانس آموزش الکترونیکی
ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٠  کلمات کلیدی: آموزش الکترونیکی ، کنفرانس ، دانشگاه علم وصنعت

چهارمین کنفرانس ملی و اولین کنفرانس بین المللی  آموزش الکترونیکی در دانشگاه علم وصنعت ایران برگزار شد.

هیئت علمی وبرگزار کنندگان برای این کنفرانس زحمات زیادی کشیده بودند که لازم است بنده که یکی از شرکت کنندگان دراین کنفرانس بودم از زحمات آنها تقدیرنمایم. مخصوصا اینکه بهر حال اجرای چنین فعالیت هائی عشق وعلاقه وایثار می خواهد .

علارغم تعداد زیاد پشتیبان کنندگان این کنفرانس با استقبال بسیار کمی مواجه  بود . علت مهم آن گران بودن مبلغ ثبت نام بود. از این بدتر  اینکه برای کارگاهها هم جداگانه مبلغ دیگری دریافت می کردند. (برای یک ساعت ونیم  یا دوساعت کارگاه بیست وپنج هزارتومان )

حداقل لازم بود یک سهیمیه ویژه ای به دانشجویان خودشان می دادند که ظاهرا خبری نبود.

در مورد مقالات مطالب جدی خیلی به چشم نمی خورد البته به جز سه چهار مقاله که حرفهائی برای گفتن داشتند.

من روز دوم کنفرانس فرصت داشتم در سالن اصلی حضوریابم . مجری برنامه ها به زبان انگلیسی صحبت می کرد ونه تنها در شروع برنامه ذکری از خالق نکرد حتی از یک سلام ویا صبح به خیر گفتن هم دریغ کرد . باز هم خدا پدر ثریا خانم مالزیائی را بیامرزد که با لحن عربی یک  ااسلام علیکم ورحمت الله وبرکاته درشروع برنامه خود برای حضار فرستاد.


 
از وب 2 چه می دانید؟
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٠  کلمات کلیدی: وب 2

من از وب ٢ تعریف روشنی ندیده ام . گاهی آنرا وب معنائی نیز می گویند ولی با مقایسه سایت ها وسرویس های جدیدی که با وب ٢ طراحی شده نسبت به وب می توان به امکانات آن پی برد.

وب ٢هر تعریفی که داشته باشد یک هدف کلی را دنبال می‌کند و آن هم تغییر وضعیت کنونی اینترنت است. سایت‌های مبتنی بر ووب دو پایگاه‌های اینترنتی آنلاینی برای ارایه سرویس‌های اینترنتی محسوب نمی‌شوند. دایره‌المعارف آنلاین ویکی‌پدیا و سایت دوست‌یابی MySpace و  جست‌وجوگر  گوگل مثال ‌هایی از وب دو  محسوب می‌شوند که با هدف دگرگونی اینترنت و بهبود وضعیت کنونی آن فعالیت‌ها دارند.

یک راه بسیار عالی برای درک بهتر "وب 2" بررسی ابزارهایی نظیر Google Earth, Google Maps, Microsoft Virtual Earth می باشد. به کمک این ابزار می توان کارتوگرافی، عکسبرداری ماهواره ای و جستجو در اینترنت را همزمان برای پاسخ دادن به پرسش "کجا؟" به خدمت گرفت.

Google Earth اطلاعات هر مکان را از منابع مختلف جمع آوری می کند و با توجه به شرایطی که کاربر مشخص می کند، نمایش می دهد.

Flicker را که سایتی معتبر برای مدیریت و به اشتراک گذاشتن عکس می باشد بررسی می کنیم. کاربران عکسهای خود را به کمک آن منتشر می کنند، سایز آن را تغییر می دهند، دسترسی به آن را مشخص می کنند، برای عکسهای خود و دیگران Tag (شناسه) تعریف می کنند. بدین ترتیب همه عکسها توسط خود کاربران دسته بندی و قابل جسجو می شوند.

درک بهتر "وب 2" با انجام چند مقایسه:

Web 1.0 <--> Web 2.0
mp3.com <--> Napster
Britannica Online <--> Wikipedia
personal websites <--> blogging
domain name speculation <--> search engine optimization
publishing <--> participation
directories (taxonomy) <--> tagging ("folksonomy")

با انجام مقایسه های مذکور به خوبی رویکردها را در "وب 1" و "وب 2" نمایان می سازد. ویکی پدیا و بریتانیکا را مقایسه کنید: محتوای بریتانیکا را ویراستاران تهیه می کنند و کاربران تنها از آن استفاده می کنند اما تقریبا تمام محتوای ویکی پدیا را کاربران آن توسعه می دهند در حالیکه هر کاربر می تواند هر مطلبی را ویراش کند. هر داوطلب می تواند مقالات آنرا به سبک ویکی اضافه و ویرایش کند. این بدین معناست که دیگری نیز می تواند همان مقاله را ویرایش کند. مقایسه این دو سایت با هم به خوبی تمایز publishing و participation را نیز می رساند.

"وب 2" را یک رویکرد نو می دانند نه یک تکنولوژی تازه. خمیرمایه "وب 2" مشارکت با دیگران برای انجام دادن چیزهایی است که به تنهایی امکان انجام دادن آنها را نداریم. واقعا چه لذت بخش است که آدرس سایتهایی که آنها را دوست داریم، کلماتی که جستجو کرده ایم را با دیگران به اشتراک بگذاریم.
اگر هنوز هم "وب 2" برایتان مفهوم نیست، باید بگویم که وبلاگ و RSS هم جزو ابزار "وب 2" قلمداد می شوند. با در اختیار گذاردن RSS و یا XML یک سایت، داده های آن هم در سایتهای دیگر قابل استفاده است و هم با ابزار دیگر.

اطلاعات بیشتر را در پیوند های زیر دنبال کنید :

http://www.macromediax.com/learn/archive.asp?id=189

http://www.shabakeh-mag.com/articles/Show.aspx?n=1002402


 
جشنواره های سال 1388 در سازمان آموزش وپرورش استان اصفهان
ساعت ٩:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٦  کلمات کلیدی: جشنواره ، تولید محتوای الکترونیکی ، کلیپ ، نماهنگ

در سال تحصیلی ٨٨-٨٩ حد اقل سه جشنواره در استان اصفهان برگزار میگردد.

١- چهارمین جشنواره حمایت از پدید آورندگان وتولید کنندگان محتواهای الکترونیکی معلمان ودانش آموزان

٢- اولین جشنواره برترین سایت های مدارس استان

٣-  دومین جشنواره نماهنگ (کلیپ) های آموزشی دانش آموزان متوسطه استان